Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/295.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Bóle podbrzusza a brak krwawienia \

Ból brzucha a brak krwawienia

Kiedy nie pojawia się kolejna miesiączka, wówczas zazwyczaj rozważamy możliwość ciąży. Pierwsze symptomy ciąży nie zawsze jednak są łatwe do zauważenia. Ciąża może być podejrzewana na przykład w sytuacji, kiedy mamy do czynienia z bólem brzucha i brakiem krwawienia. Taki objaw może jednak świadczyć także o różnych innych dolegliwościach.

Brak comiesięcznego okresu może być wywoływany rozmaitymi czynnikami. Ciąża nie jest jedyną możliwością, ponieważ brak miesiączki może być też spowodowany zbyt stresującym stylem życia lub nawet drastyczną dietą, która mogła przyczynić się do osłabienia całego organizmu.

Kiedy krwawienie nie pojawia się, a nam dokucza ból brzucha, wówczas możemy podejrzewać ciążę lub zaburzenia miesiączkowania. Trzeba jednak wiedzieć, że silny ból brzucha i brak krwawienia mogą sygnalizować ciążę pozamaciczną. Wcześnie rozpoznana taka ciąża nie zagraża życiu matki.

Kiedy płód dziecka rozwija się poza macicą, może dawać objawy takie same jak zwykła ciąża. Pierwszym charakterystycznym objawem jest brak krwawienia, który często jest wskazaniem do wykonania testu ciążowego. Innymi objawami ciąży pozamacicznej są: nudności, bóle brzucha, brak apetytu, uczucie rozbicia lub przemęczenia.

Najbardziej specyficznym objawem ciąży pozamacicznej jest ból w podbrzuszu o dość dużym nasileniu. Jeśli dodatkowo nie pojawia się okres i występuje parcie na pęcherz moczowy, wówczas konieczna jest jak najszybsza konsultacja z lekarzem ginekologiem. W niektórych przypadkach wymaga się przeprowadzenia zabiegu operacyjnego.

Ból brzucha i brak krwawienia mogą jednak także sygnalizować inne dolegliwości. Takie symptomy mogą być oznaką stosowanych zbyt silnych leków (zwłaszcza sterydowych oraz preparatów hormonalnych), mogą też wskazywać na przykład na zaburzenia czynności tarczycy.

Zanim lekarz postawi ostateczną diagnozę, może zlecić wykonanie tak zwanego testu progesteronowego. Jeśli krwawienie dalej się nie pojawi, wówczas konieczne jest znalezienie przyczyny takiej sytuacji. Czasami wystarczy jedynie przywrócenie równowagi emocjonalnej oraz odpoczynek, ale cykle miesięczne powróciły.

Zaburzenia miesiączkowania są problemem dość często spotykanym i na ogół wymagają od lekarzy dobrej znajomości cyklu kobiet w różnych okresach życia. W każdym jednak przypadku zazwyczaj prędzej czy później udaje się ustalić przyczynę nieprawidłowych cykli miesiączkowych.