Warning: file_put_contents(): Only 0 of 7758 bytes written, possibly out of free disk space in /home/xjd/public_html/295.pl/wp-content/plugins/comet-cache/src/includes/traits/Plugin/InstallUtils.php on line 349
Jak długo może spóźniać się okres? \

Co robić kiedy okres spóźnia się kilka miesięcy?

Cykl miesiączkowy trwa średnio trwa dwadzieścia osiem dni, ale niektóre kobiety mają miesiączkę co dwadzieścia sześć dni, a jeszcze inne co trzydzieści. Kilkudniowe spóźnienie się krwawienia nie powinno być powodem do niepokoju. Może to być spowodowane zanikiem okresu po odchudzaniu lub na skutek przyjmowanych leków.

Zaniepokoić nas powinno natomiast występowanie miesiączek raz na kilka miesięcy lub ich zupełny brak. W takiej sytuacji należy koniecznie skontaktować się z lekarzem ginekologiem, gdyż powodów braku krwawienia jest bardzo wiele i samodzielnie trudno rozpoznać przyczynę takiego stanu rzeczy.

Gdy okres spóźnia się kilka miesięcy winowajców można doszukiwać się na przykład w niewłaściwej diecie, stresującym trybie życia czy w intensywnym uprawianiu sportów. Takie odstępstwa mogą jednak również świadczyć o poważnej chorobie, więc nie powinniśmy lekceważyć tego rodzaju symptomów, które wysyła nasz organizm.

Okres sam w sobie jest objawem zdrowia, a jego zanik może wskazywać na to, iż została naruszona wewnętrzna równowaga organizmu. Cyklem miesięcznym kierują przede wszystkim hormony: estrogeny oraz progesteron. Na regularność cykli wpływa także tarczyca oraz przysadka mózgowa. Aby wykryć najmniejsze nawet nieprawidłowości, lekarze najczęściej zlecają wykonanie badania krwi.

Kilkumiesięczne opóźnienie się okresu może być skutkiem zaburzeń hormonalnych. Wśród częstych przyczyn takiego stanu wymienia się między innymi nadczynność i niedoczynność tarczycy. Specjalistyczne badania ginekologiczne mogą też ujawniać inne przyczyny spóźniającej się miesiączki, takie jak: zespół policystycznych jajników, endometrioza czy przedwczesne wygaśnięcie funkcji jajników.

Menstruacja może się też spóźniać na skutek przekwitania. W takiej sytuacji także warto wybrać się do lekarza ginekologia, który pomoże złagodzić ten proces za pomocą hormonalnej terapii zastępczej. Menopauza na ogół występuje około pięćdziesiątego roku życia, ale u niektórych kobiet może pojawić się znacznie wcześniej (nawet przed czterdziestką).

Oprócz wyżej wymienionych powodów, opóźnienia wystąpienia okresu mogą też wiązać się z innymi patologiami. Wśród nich można wymienić między innymi zrosty na macicy, jej szyjce lub pochwie. Może do takiej sytuacji dojść na przykład po cesarskim cięciu bądź łyżeczkowaniu macicy. Wówczas krwawienia miesiączkowe nie występują, a kobieta staje się niepłodna.